Członkowie oddziału złożyli kwiat pod pomnikiem w upamiętniającej Bitwę w Czerwonym Borze.

19 czerwca br. społeczność Gminy Łomża wzięła udział w uroczystości upamiętniającej Bitwę w Czerwonym Borze. To była jedna z największych bitew partyzanckich w rejonie podczas II wojny światowej. W czerwcu 1944 roku w lasach Czerwonego Boru około 250 polskich partyzantów starło się z kilku tysiącami niemieckich żołnierzy i żandarmów.

Wśród partyzantów byli żołnierze Armii Krajowej, Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Przyszli na rozkaz, aby właśnie stąd uderzyć na Łomżę, na łomżyńskie więzienie i uwolnić przetrzymywanych tam więźniów m.in. z Zambrowa i Andrzejewa. Koncentracja tak wielkich oddziałów polskiego wojska nie umknęła uwadze Niemców. Ściągnęli dodatkowe siły i zbierając kilka tysięcy żołnierzy i żandarmów okrążyli Polaków.  W lasach Czerwonego Boru doszło do krwawej bitwy. Pomimo wielkiej przewagi ogniowej przeciwnika polscy żołnierze walczyli mężnie. Niemcy nie mieli litości. Zabijali wszystkich – tych, którzy walczyli z bronią w ręku, tych których mogli wziąć do niewoli, a nawet rannych.

Wykład o znaczeniu bitwy w Czerwonym Borze wygłosił prof. ANS dr hab. Krzysztof Sychowicz, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej oddział Białystok. W trakcie uroczystości profesor Sychowicz wręczył okolicznościowe medale związane z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

W uroczystości 19 czerwca wzięli udział kombatanci, rodziny żołnierzy poległych w bitwie, a także m.in. wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Lech Antoni Kołakowski, poseł Stefan Krajewski, senator RP Marek Adam Komorowski, przewodniczący Rady Gminy Łomża Sławomir Zacharczyk, wraz z radnymi, wójt gminy Zambrów Jarosław Kos.

Podniosłą uroczystość zakończyły Apel Poległych i salwa honorowa oddana przez kompanię 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Po niej przed pomnikiem bohaterskich żołnierzy, kwiaty złożyły delegacje i rodziny poległych.

Wśród składających kwiaty znalazła się delegacja Związku Szlachty Polskiej Oddział w Zambrowie: Elżbieta Modzelewska, Bogdan Laskowski i Rafał Długoborski.

źródło: Gmina Łomża