Przedstawiciele Laskowskich odwiedzili Zambrów i rodzinne okolice

21 czerwca br. członkowie rodziny Laskowskich z Łomży i Krakowa odwiedzili Zambrów. Celem wizyty był m.in. kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, gdzie znajdują się dwie tablice epitafijne rodziny Laskowskich.

Wspólne korzenie obu rodzin zostały odkryte około 10 lat temu przez lokalnego genealoga Andrzeja Brzóskę. Okazało się, że Bogdan Laskowski z Łomży, członek Związku Szlachty Polskiej Oddział w Zambrowie oraz Ryszard Laskowski z Krakowa mają wspólnego przodka. Był nim Wojciech Laskowski herbu Dąbrowa, zamieszkały w nieistniejącej już miejscowości Skarzyn Abramy, który żył w latach 1744-1835.

Wizyta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej była możliwa dzięki uprzejmości dziekana zambrowskiego ks. Zbigniewa Choromańskiego. Warto podkreślić, że wmurowane w ściany kościoła tablice pamiątkowe są niezwykle cennymi zambrowskimi zabytkami. Z pewnością zostały one przeniesione do kościoła wybudowanego w 1879 roku z wcześniej istniejących kościołów.

Drugim wydarzeniem w którym udział wzięli przedstawiciele rodziny Laskowskich oraz pasjonaci historii był wykład pt. „Z Laskowca po Andy i Ural: peregrynacje Laskowskich herbu Dąbrowa” Ryszarda Laskowskiego w siedzibie Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. W czasie ponad godzinnej prelekcji zebrani mogli wysłuchać ciekawych historii o poszczególnych członkach rodziny Laskowskich i zobaczyć niezwykłe pamiątki rodzinne. Historia pokazuje, jak rodziny z północno-wschodniego Mazowsza, Ziemi Łomżyńskiej emigrowali w inne części Rzeczpospolitej.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania wykładu pt. „Z Laskowca po Andy i Ural: peregrynacje Laskowskich herbu Dąbrowa”.

źródło: www.zambrowiacy.pl