Spotkanie opłatkowe oraz wykład Grzegorza Nagórki

13 stycznia 2020 roku na sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie odbyło się spotkanie opłatkowe członków Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Zambrowie oraz wykład Grzegorza Nagórki pt. „Dywagacje o powstaniu wsi Nagórki – Jabłoń i pochodzeniu rodziny Nagórków”.

W spotkaniu opłatkowych udział wzięli członkowie i sympatycy Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Zambrowie w tym Przewodnicząca Stowarzyszenia Podlaska Brać Szlachecka Pani Joanna Bogusz. Po złożeniu sobie życzeń mieliśmy okazję zapoznać się z ofertą przedstawioną przez zaprzyjaźnione stowarzyszenie.

Kilka minut po godzinie 18:00 rozpoczął się wykład Grzegorza Nagórki pt. „Dywagacje o powstaniu wsi Nagórki – Jabłoń i pochodzeniu rodziny Nagórków”. Patronat honorowy nad wykładem Grzegorza Nagórki objął Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski a wykład odbył się w gościnnych progach Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie dzięki uprzejmości Dyrektor Marty Konopka. Organizatorem wykładu był Odział Związku Szlachty Polskiej w Zambrowie.

W czasie wykładu Grzegorz Nagórka przedstawił swoje badania dotyczące położonej w pobliżu Zambrowa wsi Nagórki. Należy podkreślić, że autor prowadzi swoje genealogiczne poszukiwania od około 10 lat. Mimo, że zajmuje się nimi jedynie w wolnym czasie, podchodzi do badań niezwykle rzeczowo i sumiennie. Swoje poszukiwania rozpoczął w opublikowanych dotychczas pozycjach książkowych takich autorów jak prof. Adam Wolff, prof. Jerzy Wiśniewski, dr Czesław Brodzicki i Leszek Zugaj. Korzystał w poszukiwaniach także z zasobów internetowych. Niezwykle ważne były konsultacje z polskimi specjalistami z całego kraju, takimi jak dr Tomasz Jaszczołt i dr Małgorzata Frąckiewicz.

W pierwszej części swojej wypowiedzi prelegent przedstawił analizę wszystkich miejscowości o nazwie Nagórki w Polsce pod kątem związku z zambrowskimi Nagórkami. Następnie przedstawił swoją hipotezę powstania wsi Nagórki. Grzegorz Nagórka uważa, że Nagórki Jabłoń mogły powstać poprzez wydzielenie z nadania Nasierowskich – Prątnickich, poprzez podział dóbr Sędziwoja z Nasierowa.

W kolejnej części prelegent przedstawił najbardziej znanych przedstawicieli rodziny Nagórka w historii, tj. Marcina Nagórkę z przełomu XVI i XVII w., Jana Nagórkę z XVII w., Tomasza Ignacego Nagórkę i Łukasza Nagórkę z XVIII w..

W czasie wykładu można było też poznać powiązania Nagórków z innymi okolicznymi rodzinami (nazwiska żon Nagórków od XVIII wieku – „Nagórczyny”) i innych rodzin z Nagórkami (córki Nagórków w innych rodzinach od XIX w. – „Nagórczanki”).

Należy podkreślić, że Grzegorz Nagórka stawiane przez siebie tezy uzasadnia na podstawie posiadanych dokumentów lub wpisów odnalezionych w publikacjach lub archiwach. Niezwykle ważne było też badanie DNA, które pozwoliło postawić tezę o wspólnym pochodzeniu z rodziną Olszewskich.

Po wykładzie w imieniu Burmistrza Miasta Zambrów Kazimierza Dąbrowskiego podziękowania Grzegorzowi Nagórce przekazał Prezes Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Zambrowie Krzysztof Dmochowski.

Po godzinnym wykładzie był czas na rozmowy kuluarowe, które przeciągnęły się do późnych godzin wieczornych.


Grzegorz Nagórka – potomek ziemi zambrowskiej, entuzjasta historii Zambrowa, Nagórk, ziemi bobolickiej, genealog – amator, z wykształcenia psycholog. Zawodowo zajmuję się rekrutacją i marketingiem internetowym.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć a wkrótce także nagrania wideo.

źródło: zambrowiacy.pl

2 komentarze do wpisu „Spotkanie opłatkowe oraz wykład Grzegorza Nagórki”

  1. Niestety nie mogłem dojechać ale znam Grzegorza Nagórkę i jego pasje badań geneologi rodziny Nagórków. Zresztą moja Bacia Adela była z domu Nagórka. Czyli jesteśmy w jakiś sposób rodzinnie powiązani. Te powiązanie to również splątane powojenne losy Dziadków Grzegorza i moich Rodziców Mariana ur. w Nagórkach i Zofii Krajewskich. Białośliwie gdzie w roku 1945 Dziadkowie Grzegorza i moja cała Rodzina w/w Rodzice i bracia Mieczysław i Wiesław oraz ja kilkumiesięczny berbeć się spotkali.
    Pozdrawiam

  2. Widać, że ten Pan autor prelekcji to prawdziwy pasjonat i ,,detektyw” swojego rodu.
    Osobiście próbuje podobnie rozwijać temat rodu Święsków – Święszkowskich ( i ich oboczności Święćkowskich , Święczkowskich etc ) .
    Zazdroszczę. Ale w pozytywnym znaczeniu 🙂
    Ps. Jeśli ktoś z Państwa wiedział coś o rodzinie Święszkowskich będę dozgonnie wdzięczny .
    Pozdrawiam serdecznie.
    Gratuluję wykładu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.