Przedpremierowy pokaz filmu „Zrodzeni do szabli” w Zambrowie

W niedzielę, 17 listopada 2019 roku, na sali widowiskowo-kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie odbył się pokaz filmu „Zrodzeni do szabli”.

Na zaproszenie Związku Szlachty Polskiej, który objął honorowym patronatem film „Zrodzeni do szabli”, na salę przybyli licznie zaproszeni goście w tym samorządowcy, dyrektorzy szkół członkowie Związku Szlachty Polskiej a także pasjonaci historii. Gośćmi honorowymi byli członkowie Stowarzyszenie Polska Sztuka Krzyżowa, Janusz, Bartosz i Krzysztof Sieniawscy z inicjatywy których powstała ta wyjątkowa produkcja.

Po powitaniu przybyłych gości przez prezesa Oddziału Zambrowskiego Związku Szlachty Polskiej Krzysztofa Dmochowskiego głos zabrał autor scenariusza do filmu Janusz Sieniawski:

Szabla to nie tylko znakomita broń, która towarzyszyła nam na przestrzeni wielu lat, ale przede wszystkim te szable na ścianach to zapis pamięci. Szabla była zapisem pamięci i z szablą wiązały się wzniosłe i mniej wzniosłe historie związane z członkami rodów. Szabla towarzyszyła od narodzin do śmierci. Ona towarzyszyła poprzez różne obyczaje, które z tą szablą były związane. Ten film jest właśnie o tradycji szabli polskiej – czyli o tych obyczajach związanych z polską szablą. Film został sfinansowany z prywatnych środków – tylko i wyłącznie z prywatnych środków, dlatego że żadna z instytucji powołanych do tego by finansować podobne projekty, nie chciała wspomóc tej produkcji. W związku z tym skorzystaliśmy z tradycji bardzo mocnej w naszym kraju, a więc prywatnego mecenatu, który zawsze wspierał tego typu projekty na przestrzeni dziejów. Dzięki dwóm firmom – firmie Ponzio i firmie Hydro możliwe było rozpoczęcie tej produkcji, a dzięki zbiórce na portalu polakpotrafi film udało się skończyć.

Polska szabla jest nieodłącznie związana z kulturą szlachecką. Otaczano ją wyjątkową czcią i szacunkiem. Szable konsekrowano, przekazywano z ojca na syna wraz z tradycją powiązanej z nią rodzinnej chwały. Legenda głosi, że na skrzyżowanych szablach chrzczono synów, a te zdobyczne przekazywano wraz ze sztandarami jako ofiarę składaną Bogu. „Zrodzeni do szabli” to osadzona w XVII-wiecznej Polsce historia młodego szlachcica i rycerza Błażeja Wronowskiego (Wiktor Osiński / Bartosz Sieniawski). Błażej rozpoczyna edukację wojskową u Jana Jerlicza (Paweł Deląg), weterana wojny moskiewskiej. Jerlicz powraca w rodzinne strony, by za namową swojego dawnego towarzysza broni Jerzego Wronowskiego (Maciej Kowalewski), zająć się szkoleniem młodego Błażeja. To opowieść o honorze, męstwie i walce widziana oczami młodego rycerza dorastającego w dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dokumentalna cześć filmu zabiera widzów w podróż w świat najwyższej jakości rzemiosła, którego dziełem jest polska szabla, a także opowiada o odtworzeniu sztuki krzyżowej, staropolskiej koncepcji walki szablą, której podjął się szermierz Janusz Sieniawski wraz z synami.

Po seansie obecni na sali Janusz, Bartosz i Krzysztof Sieniawscy zostali nagrodzeni gromkimi brawami na stojąco, co było wyrazem niewątpliwie, idealnego odtworzenia sztuki walki, kultury i strojów XVII-wiecznej Polski. Następnie zebrani przenieśli się do kawiarni „Cafe Muza”, gdzie mogli wysłuchać przybyłych gości i zadać im szereg pytań. Dotyczyły one wielu spraw związanych z przygotowaniami do nakręcenia filmu, jego realizacją i finansowaniem.

Zakończeniem pobytu Panów Sieniawskich w Zambrowie była wizyta w Regionalnej Izbie Historycznej w Zambrowie, gdzie mogli się zapoznać się z licznymi cennymi zabytkami znajdującymi się w zbiorze zambrowskiej placówki muzealnej. Zarząd Oddziału Zambrowskiego Związku Szlachty Polskiej serdecznie dziękuje  Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie Marcie Konopka za udostępnienie sali kinowej oraz pracownikowi Regionalnej Izby Historycznej za możliwość zwiedzenia izby.

Premiera fabularno-dokumentalnego filmu „Zrodzeni do szabli” o historii szabli i jej wpływie na dzieje Polski w telewizji HISTORY w Polsce we wtorek, 10 grudnia o godz. 21:00 i tydzień później w 34 krajach Europy i Azji m.in. Rumunii, Rosji, Norwegii, Bułgarii, Czechach, Serbii, Danii, Chorwacji, Kazachstanie, na Węgrzech, Białorusi, Ukrainie i Litwie.

Producentem wykonawczym filmu „Zrodzeni do szabli” była firma Leydo Film a obraz wyreżyserował Paweł Deląg według scenariusza Janusza Sieniawskiego. Za zdjęcia odpowiadał Aleksander Leydo, scenografię Marian Zawaliński, a kostiumy i militaria Janusz Sieniawski. Wśród ekspertów w filmie pojawiają się m.in. językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, historyk prof. Jerzy Urwanowicz oraz szabelnik Zbigniew Juszkiewicz.

Zdjęcia kręcono na terenie Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Glugowskich we Wdzydzach Kiszewskich, dworze w Jeżowie, w rezerwacie przyrody – Skałki Piekło pod Niekłaniem, Górze Miedziance oraz Dworze w Gałkach. Film w całości został sfinansowany ze środków prywatnych. Partnerami strategicznymi produkcji są firmy Ponzio oraz Hydro. Ideę powstania filmu „Zrodzeni do szabli” dodatkowo wsparły finansowo setki darczyńców na PolakPotrafi.pl, dzięki czemu projekt stał się najbardziej dochodową kampanią portalu w kategorii film.

Zapraszamy do obejrzenia zwiastunów filmu.

źródło: zambrowiacy.pl