Lekcje genealogiczne w Szkole Podstawowej w Kołakach Kościelnych

W dniu 17 stycznia 2020 roku w Szkole Podstawowej w Kołakach Kościelnych odbyły się dwie lekcje genealogiczne dla dzieci i młodzieży z tej placówki edukacyjnej.

Zajęcia poprowadziła Prezes Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Warszawie Iwona Zawisza-Chrzanowska, na których uczestnicy zdobywali podstawową wiedzę  i umiejętności niezbędne do prowadzenia poszukiwań genealogicznych, stworzenia drzewa genealogicznego oraz poznania historii własnej rodziny. . Okazją do spotkania był realizowany w naszej szkole projekt  „Rodzina najwyższa wartość”, którego celem jest pokazanie jak ważna jest rodzina w życiu każdego człowieka, zacieśnianie więzi międzypokoleniowych oraz  szacunku do drugiej osoby.

Pierwsza lekcja dla uczniów klas I-III zatytuowana została „Opowiedz mi babciu i dziadku o naszej rodzinie”. Dzieci poznały podstawy i zasady poszukiwań przodków, rysowania drzew genealogicznych i opisywania zdjęć. Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w zajęciach pt. „Jeśli nie znasz przeszłości, nie będziesz miał przyszłości”. Młodzież poznała sposoby poszukiwania przodków i prowadzenia badań genealogicznych. W zajęciach wzięło udział około sto osób.

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczniów, którzy chętnie zabierali głos w dyskusji. Niektórzy przynieśli z archiwów rodzinnych pamiątki w postaci zdjęć i dokumentów.  Warto podkreślić, że wielu uczestników spotkania miała dużą wiedzę o swoich rodach, gdyż Gmina Kołaki Kościelne to siedziba takich rodzin jak Kołakowscy, Jaworowscy, Zaniewscy, Saniewscy, Gosiewscy, Łubniccy, Kossakowscy, Ostrowscy, Rębiszewscy, Krajewscy, Rupińscy… a ich nazwiska pochodzą od tutejszych miejscowości.

Spotkanie z dziećmi i młodzieżą zostało zorganizowane dzięki współpracy dwóch Oddziałów Związku Szlachty Polskiej w Warszawie i w Zambrowie oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej w Kołakach Kościelnych Henryka Rakoczego. Warto dodać, że piątkowe spotkanie otwiera cykl wydarzeń, które będą miały miejsce w tym roku w Kołakach Kościelnych. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

1 komentarz do wpisu “Lekcje genealogiczne w Szkole Podstawowej w Kołakach Kościelnych”

Możliwość komentowania jest wyłączona.